Tarihte Gümüş

Doğa’nın Bir Mucizesi: Gümüş

Tarihte gümüş 2000 yıldan uzun süredir tıbbî uygulamalarda kullanılmakla birlikte hijyen ve sağlık sektöründe önemli bir role sahiptir. Gümüş, tam tahıllarda, yenilebilir mantarlarda ve tıbbî mantarda, memeli sınıfının sütlerinde, doğal kaynak sularında, deniz suyunda ve çeşme suyunda bulunan doğal bir elementtir.

gümüş suyunun tarihi

Antik Dönem

Antik Yunan, Mısır, Makedonya, Finikeliler ve Roma İmparatorluğu bağışıklık fonksiyonlarını güçlü tutmak için gümüş kullanmışlardır. Tarihte Gümüş güçlü anti-mikrobik özelliklere sahip olduğunun farkedilmesi ile su, şarap ve sirke gibi sıvıları, bozulmalarını önlemek için gümüş muhafazalarda saklamışlardır.

Hipokrat

Hipokrat, “tıbbın babası”, kaleme aldığı tıbbî metinlerde elemental gümüşün hastalıklara karşı faydalarından bahsederken, özellikle doku onarımı ve yara bakımı konusundaki yeteneklerini detaylı şekilde anlatmaktadır.

hipokrat gümüş suyu
erken modern çağ

Modern Çağ Başlangıcı

Tarihte Gümüş antibiyotiklerin keşfinden önce sayılı mikrop karşıtı uygulamalardan biri idi. 1800’lerde Gümüş-Nitrat cilt rahatsızlıklarında ve yara bakımında kullanılmaktaydı. 1852’de yaralara atılan dikişlerde gümüş tel kullanımının doku onarımına ciddi seviye destek oluğu keşfedildi.

Vahşi Batı

Amerika Vahşi Batısı’nda su kaynaklı hastalıkları önlemek için su fıçılarına saf gümüş plakalar bırakılırdı. Amerikan Sivil Savaşı döneminde ise frengiye karşı kullanılmaktaydı.
1880’lerde, Gümüş-Nitrat yenidoğan bebeklerde doğum sonrası göz enfeksiyonlarının önlenmesi için göz damlası olarak kullanılmaya başlandı.  1890’da Kolloidal Gümüş ilk defa keşfedildi. 1930’larda Kolloidal Gümüş doktorlar tarafından bağışıklığın desteklenmesi ve iyileşmenin hızlandırılması amacıyla kullanılmaya başlandı.Tarihte gümüş 1.Dünya Savaşı’nda enfeksiyonlara karşı kullanıldı. Gümüşün tıbbî kullanımı antibiyotiklerin yaygınlaşmasından kısa süre sonra tamamen azaldı.

vahşi batı gümüş suyu

Bugün;

   1968’den bu yana dünya genelinde yara ve yanık tedavi merkezlerinde Gümüş bazlı Sülfadiazin (ör: Silverdin Krem) kullanımı standart hale gelmiştir. Bugün Gümüş, insanların  hijyen ve sıhhî konularda doğal içeriklere yönelmesi ile eski günlerine dönme umudu kazanmıştır. Medikal, kozmetik, farmakoloji, kişisel bakım ve genel temizlik ve veterinerlik gibi çok farklı uygulama alanlarında gümüş birincil içerik olarak kullanılmaktadır.

silverBIOTICS® tarafından yıllar süren ARGE  neticesinde sunulan tüm ağız bakım suları, kişisel bakım-kozmetik ve anne-bebek ürünlerinde kolloidal gümüş temel bileşendir.

Okumakta fayda var;

Gümüş suyu hakkında çok miktarda tutarsız bilgiyi bir kenara bırakıp, doğruları öğrenmek isteyenler için okumakta fayda var…

Doğru Ürünü Seçmek

Yanlış Bilinenler

Evde Gümüş Suyu

Mağaza

     *Bu sayfada yer alan bilgiler, okuyucuyu gümüş elementinin tarihsel süreçte ne şekilde ve hangi amaçla kullanıldığı konusunda; -ilgili otoritelerce müşterek olarak kabul gören kaynaklardan derlenerek- “genel kültür” seviyesinde bilgilendirme amaçlı paylaşılmıştır.

Okuyucuyu yönlendirme/ikna etme amacı-iması veya kullanım tavsiyesi içermez.